Ha te is szeretnéd elkerülni a további klímakatasztrófát, akkor ezért a célért nemcsak személyesen, hanem a gyógytornász praxisoddal is tehetsz: első körben a legmegvalósíthatóbb az, ha a minimálisra csökkented a rendelőd által termelt hulladékot és kiiktatod a papírt a mindennapi ügyviteledből! A papírmentes praxisnak ugyanis nemcsak a betegekre van jó hatása, de a természetre is. Ha nem hiszed, olvass csak tovább.
Talán nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy az utóbbi néhány hónap, illetve év természeti katasztrófái közül jó néhányra felfigyeltél te is: például az Amazonas medence erdőségeiben pusztító tűzre, vagy épp az Ausztráliában tomboló tűzvészről, amiben 25 ember és több mint félmilliárd vesztette életét.
Persze legyinthetnénk ezekre a katasztrófákra, mondván, hogy ezek ugyan messze vannak tőlünk és amúgy is: mi magunk ugyan mit tudnánk ezekkel tenni innen, a messze távolból? Mármint azon kívül, hogy utalunk pár nélkülözhető forintot azoknak az alapítványoknak, akik a károk mérséklésén, emberek és állatok mentésén, valamint a leégett területek gondozásán fáradoznak.
De katasztrófák nem csak más kontinenseken tombolnak
Azonban nem kell Dél-Amerikáig vagy Ausztráliáig utaznunk ahhoz, hogy a saját bőrünkön szembesüljünk a globális felmelegedés, illetve a klímaváltozás káros hatásaival. Talán nem olyan látványos a pusztítás, mint a két említett, kétségkívül szélsőséges példában, de a lassú és biztos környezeti változások minket sem kerülnek el. Végül is, ha jobban belegondolunk, rég volt már az az időszak, amikor fehér volt a karácsonyunk és elővehettük a sufni mélyéről a szánkót.
Vagy amikor őszi színekben pompázott a természet és a nyarat nem egyből a téli hideg követte. És az utóbbi évek forró, olykor túlságosan forró nyarai sem tartoztak korábban a jól megszokott nyári menetrendhez. De úgy tűnik, hogy mostanában mintha az ilyen, nem feltétlenül pozitív jelenségekre kell berendezkednünk.
Pedig, ha mindannyian odafigyelnénk, lehetne máshogy is
Ezeknek a szerencsétlenségeknek a hátterében ugyanis a globális felmelegedés és a jelenlegi életmódunk szerint elkerülhetetlen klímaváltozás áll. Hogy hogy jönnek ide az erdők? Nos, a növekvő a fa- és papírfelhasználás, a fakitermelés, valamint a mezőgazdaság számára művelésbe vett területek nagysága miatt.
Ennek viszont megvan a következménye: a fák ugyanis nemcsak tüzelőül vagy az állatok és más növények lakhelyéül szolgálnak, vagy épp az árvízmegelőzésben játszanak fontos szerepet, az ökoszisztéma fenntartásában is elévülhetetlen feladatot látnak el. A fák olyan káros gázoktól tisztítják meg a levegőt, mint a nitrogén-dioxid, a kén-dioxid, a szén-monoxid, valamint a szén-dioxid.
Józan paraszti ésszel is belátható, hogy amennyiben kevesebb a fa, úgy kevesebb károsanyagtól tudják megtisztítani a levegőt, aminek szinte egyenes következménye a globális felmelegedés. A globális felmelegedés 15-20%-áért pedig az erdőkivágás, a fakitermelés felel. Éppen az ilyen katasztrofális körülmények elkerülése miatt, elemi érdekünk lenne arra figyelni, hogy minél kevesebb fát pusztítsanak ki.
De mire kell nekünk ennyi fa?
Papírszatyrok, borostáskák, csomagolópapírok, katalógusok, szórólapok, dokumentumok, könyvek, kartondobozok és még számtalan más területen találkozhatunk nap mint nap a papírral, a szűkebb környezetünkben is. Például csak szórólapokból mintegy 26 kg-ot kapunk fejenként egy év alatt, ami akárhonnan vizsgáljuk is, nem kis mennyiség.
Azt mindenesetre elmondhatjuk, hogy Magyarországon évente mintegy 998 000 tonna papírhulladék keletkezik. Annak ellenére, hogy a papír a viszonylag gyors lebomlású hulladékok közé tartozik – például a papírszatyor 1 hónap alatt, míg mondjuk egy újság 1,5 hónap alatt, míg a költözésekhez és csomagoláshoz használt kartonpapír 2 hónap alatt bomlik le – addig az újratermelése még így is hatalmas erőforrásokat vesz igénybe.
Nemcsak a fákat tekintve, hanem az energiagazdálkodást is. Azt például tudtad, hogy egyetlen tonna papír előállításához 2-3,5 tonna fát – kb. 10 fát – kell kivágni? Arról nem is beszélve, hogy a papíripar energiagazdálkodása igencsak szép aránnyal képviselteti magát a felsorolásban: a papírgyártás energiagazdálkodása ugyanis a teljes éves energiafelhasználás legalább 4%-áért felel.
Így küzdhetünk az erdőírtások és a felesleges papírhasználat ellen
Ha téged is elborzasztanak a fenti számok és következmények, így zöldítheted a háztartásodat és egyúttal a gyógytornász praxisodat is:
· kerüld a felesleges papírhasználatot,
· ha mégis papírra van szükséged, használj újrahasznosított vagy FSC tanúsítvánnyal ellátott papírt (az FSC tanúsítvány ugyanis garancia arra, hogy minden egyes papírgyártás érdekében kivágott fa helyett ültetnek egy másikat),
· ha feltétlenül nyomtatnod kell, használd a papír mindkét oldalát,
· szabadulj meg az egyszerhasználatos műanyagoktól,
· válts energiatakarékos izzókra és berendezésekre,
· gyűjtsd szelektíven a hulladékot,
· ha adottak a feltételek és megvan rá a kereted, válts napelemre.
Persze a napelem beszerelésével járó milliós kiadásnál vannak egyszerűbb és jóval olcsóbb környezetkímélő megoldások is. Ezek egyike például az i-Clinic, amivel garantálhatod a papírmentes praxist és irodát.
Az i-Clinic a zöld praxis kulcsa
A magyar gyógytornászok igényeire szabott szoftverrel gyakorlatilag a nullára csökkentheted a papírfelhasználásodat. A programban ugyanis minden olyan dokumentumot megtalálsz, ami neked eddig a praxisod fenntartásához elengedhetetlen volt.
Vannak benne személyre szabható vizsgálati lapok és gyakorlatsorok, amiknek az előnyeiről az egyik korábbi cikkünkben már írtunk. Ugyanígy a rendelkezésedre áll a rendszeren belül a várólista, így már se egy noteszre, se más papírra nincs szükséged a rád váró páciensek nyilvántartásához. Emellett helyet kapott még a szoftverben a szintén többfunkciós naptár, de a betegéletút teljes nyomonkövetése megvalósítható a szoftverben anélkül, hogy akár egyetlen oldalt ki kellene nyomtatnod.
Ez a sok előny egyébként a pácienseid vonatkozásában is igaz, hiszen számukra létrehozhatsz egy személyes felhasználói felületet, így az összes vizsgálati eredményüket, a viziteken megbeszélteket, összehasonlíthatják az eredményeiket a korábbi alkalmak eredményeivel.
De megnézhetik azokat a gyakorlatsorokat is, amiket korábban papíron nyomtattál ki nekik, most viszont számítógépen, laptopon, tableten és akár okostelefonon is meg tudnak nézni, el tudnak érni napi 24 órában, heti 7 napon át.
Ráadásul, mivel mostanra már bevezetésre kerültek és többé-kevésbé működőképesek az e-receptek is, ezért arra sincsen szükség, hogy az eddigi papíralapú recepteket vagy a felírási igazolásokat kinyomtassuk.
Plusz a papírfelhasználás lenullázásával még költséget is csökkenthetsz
Ha jobban belegondolsz, az i-Clinickel hosszú távon nemcsak időt, de pénzt is spórolsz. Egyrészt a papíralapú dokumentáció kiiktatásával és a digitális dokumentumkezelésnek köszönhetően lehetőséget kapsz arra, hogy az eddigieknél több pácienst tudj fogadni. Ez természetesen nemcsak több munkát, hanem nagyobb bevételt is jelent.
Másrészt, míg a bevételeid növekednek, a kiadásaid csökkennek: se papírra nem kell többet költened, se a nyomtatóba szánt tintapatronokra, se a lassan-lassan feleslegessé váló nyomtató áramfogyasztására. Természetesen tudjuk, hogy azért ott van még az i-Clinic havi díja, de az általa nyert páciensek és a többi költség megspórolása révén igencsak a hasznodra és a praxisod hasznára válik.
Ne feledd: az i-Clinickel nemcsak papírmentessé és környezetbaráttá varázsolhatod a praxisodat, de a költségeidet is csökkentheted, miközben a bevételeidet növeled.